The Fall 2018 list of undergraduate open classes is now available! This semester, we have opened more than 200 courses to prospective applicants. These Open Classes give you an introduction to academic life at AUA by providing you the opportunity to experience AUA’s academics by seeing our Faculty in action and interacting with current students.  

Interested in registering? Here is what you need to do: 

  1. Review the list of available courses below and select those you are interested in attending. 
  2. Register by emailing your preferred course(s) and class date(s) to openclass@aua.am at least 3 working days in advance for confirmation of class availability. Not all requests are approved. 
  3. Once you have confirmation from the Office of Admissions, visit our office (located in the Main Building Room 108M) at least 15 minutes prior to the start of Class. One of our Admissions Counselors will provide you with an Open Class Visit Form and direct you to the classroom. You cannot attend an Open Class without the Visit Form. 

Some notes: 

  • Open Classes are not available during mid-term, final, and other exams.
  • If you plan on attending an Open Class – please plan to be there the whole time. Do not leave early as it is disruptive to the classroom. 
  • If you have any questions, please contact the Office of Admissions at openclass@aua.am or via phone at +374 60 61 27 50
Program Name Course Name Week Days Start Time End Time Instructor Name
BA in Business Introduction to Business Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Michael Kouchakdjian
BA in Business Introduction to Business Mondays, Wednesdays and Fridays 8:30 AM 9:20 AM Zara Furunjyan
BA in Business Introduction to Business Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Michael Kouchakdjian
BA in Business Introduction to Business Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Arsen Chilingaryan
BA in Business Introduction to Business Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Gagik Gabrielyan
BA in Business Business Mathematics Mondays, Wednesdays and Fridays 8:30 AM 9:20 AM Mher Martirosyan
BA in Business Business Mathematics Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Mher Martirosyan
BA in Business Business Mathematics Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Mher Martirosyan
BA in Business Business Mathematics Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Hrant Davtyan
BA in Business Business Mathematics Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Karen Avetisyan
BA in Business Applied Statistics Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Carlo Ohanian
BA in Business Introduction to Managerial Accounting Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Eliza Tigranyan
BA in Business Introduction to Managerial Accounting Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Eliza Tigranyan
BA in Business Introduction to Managerial Accounting Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Hrachya Hovhannisyan
BA in Business Introduction to Managerial Accounting Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Armen Shahinyan
BA in Business Introduction to Managerial Accounting Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Marianna Movsesyan
BA in Business Business Communications Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Hilda Grigorian
BA in Business Business Communications Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Hilda Grigorian
BA in Business Business Communications Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Kristine Sargsyan
BA in Business Business Communications Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Kristine Sargsyan
BA in Business Introduction to Innovation & Entrepreneurship Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Michael Kouchakdjian
BA in Business Introduction to Innovation & Entrepreneurship Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Mary Boghosian
BA in Business Introduction to Innovation & Entrepreneurship Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Mary Boghosian
BA in Business Introduction to Innovation & Entrepreneurship Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Arman Kuchukyan
BA in Business Introduction to Innovation & Entrepreneurship Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Kristine Antonyan
BA in Business Introduction to Finance Mondays, Wednesdays and Fridays 8:30 AM 9:20 AM Edgar Begrakyan
BA in Business Introduction to Finance Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Edgar Begrakyan
BA in Business Introduction to Finance Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Lilit Gharayan
BA in Business Introduction to Finance Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Izabella Adilkhanyan
BA in Business Introduction to Finance Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Izabella Adilkhanyan
BA in Business Intermediate Managerial Accounting Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Anna Hambardzumyan
BA in Business Tax Accounting Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Davit Harutyunyan
BA in Business Introduction to Auditing Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:50 AM Eliza Tigranyan
BA in Business Brand Management Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Liana Tadevosyan
BA in Business International Marketing Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Liana Tadevosyan
BA in Business International Marketing Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Kris Mirzayan
BA in Business Advertising Management Tuesdays 12:00 PM 1:15 PM Zarmine Zeitountsian
BA in Business Market Research Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Fanis Varvoglis
BA in Business Market Research Wednesdays 10:30 AM 11:20 AM Fanis Varvoglis
BA in Business Operations Management Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Vahe Odabashian
BA in Business Operations Management Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Vahe Odabashian
BA in Business Operations Management Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Vahe Odabashian
BA in Business Operations Management Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Agassy Manoukian
BA in Business Operations Management Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Agassy Manoukian
BA in Business Strategic Management Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Tatev Muradyan
BS in Computer Science Calculus I Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Karen Keryan
BS in Computer Science Calculus I Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Karen Keryan
BS in Computer Science Calculus I Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Arpi Stepanyan
BS in Computer Science Calculus 3 Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Anush Martirosyan
BS in Computer Science Calculus 3 Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Karen Navasardyan
BS in Computer Science Ordinary Differential Equations Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Hayk Nersisyan
BS in Computer Science Probability Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Victor Ohanyan
BS in Computer Science Probability Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Linda Khachatryan
BS in Computer Science Probability Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Michael Poghosyan
BS in Computer Science Introduction to Computer Science Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Rouben Meschian
BS in Computer Science Discrete Mathematics Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Vahagn Mikaelian
BS in Computer Science Discrete Mathematics Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Arsen Mamikonyan
BS in Computer Science Numerical Analysis Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Lusine Poghosyan
BS in Computer Science Numerical Analysis Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Michael Poghosyan
BS in Computer Science Numerical Analysis Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Rafayel Barkhudaryan
BS in Computer Science Computer Organization Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Harutyun Harutyunyan
BS in Computer Science Computer Organization Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM David Davidian
BS in Computer Science Computer Organization Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM David Davidian
BS in Computer Science Partial Differential Equations Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Artur Hovhannisyan
BS in Computer Science Introduction to Algorithms Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Martun Karapetyan
BS in Computer Science Cryptography Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Gurgen Khachatryan
BS in Computer Science Distributed Systems Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Hrachya Astsatryan
BS in Computer Science Database Systems Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Vahe Pezeshkian
BS in Computer Science Database Systems Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Saro Deravanesian
BS in Computer Science The Scientific Method and Critical Thinking Mondays, Wednesdays and Fridays 3:30 PM 4:20 PM David Davidian
BS in Computer Science Mathematical Thinking Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Maro Aghazarian
BS in Computer Science Geographic Information Systems Mondays, Wednesdays and Fridays 3:30 PM 4:20 PM Arthur Dolmajian
BS in Computer Science Introduction to Energy Sources Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Maro Aghazarian
BS in Computer Science Introduction to Bioscience and its Impact on Research Business and Society Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Arsen Arakelyan
BS in Computer Science Engineering for non-Engineers Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Norayr Ben Ohanian
BS in Computer Science Data Mining Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Habet Madoyan
BS in Computer Science Sports Analytics Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Habet Madoyan
BS in Computer Science How Things Work Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM David Davidian
BS in Computer Science Start-Up Culture Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Aram Keryan
BA in English & Communications Introduction to Communications Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Mica Hilson
BA in English & Communications Introduction to Communications Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Mica Hilson
BA in English & Communications Introduction to the Structure of English Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Syuzanna Torosyan
BA in English & Communications Introduction to the Structure of English Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Rozita Aghamalyan
BA in English & Communications Introduction to the Structure of English Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Melissa Brown
BA in English & Communications English Literature I Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Elham Shayegh
BA in English & Communications English Literature I Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Elham Shayegh
BA in English & Communications English Literature I Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Vaagn Gouchtchian
BA in English & Communications Expository Writing Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Christian Garbis
BA in English & Communications Expository Writing Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Christian Garbis
BA in English & Communications Expository Writing Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Michael Andrews Bashan
BA in English & Communications Expository Writing Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Viken Berberian
BA in English & Communications Expository Writing Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Christian Garbis
BA in English & Communications Expository Writing Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Liliana Edilyan
BA in English & Communications Expository Writing Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Viken Berberian
BA in English & Communications Modern Poetry Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Arto Vaun
BA in English & Communications Children’s Literature Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Galust Mardirussian
BA in English & Communications Public Speaking Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Suzanne Daghlian
BA in English & Communications Public Speaking Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Michael Andrews Bashan
BA in English & Communications Public Relations Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Emma Sargsyan
BA in English & Communications Public Relations Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Tatevik Avetisyan
BA in English & Communications Professional Communication Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Raffi Meneshian
BA in English & Communications Advertising Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Raffi Meneshian
BA in English & Communications Advertising Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Raffi Meneshian
BA in English & Communications Introduction to Filmmaking Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Zareh Tjeknavorian
BA in English & Communications Media & Society Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Maria Titizian
BA in English & Communications Media & Society Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Maria Titizian
BA in English & Communications Creative Writing Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Arto Vaun
BA in English & Communications Writing for Media Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Taline Voskeritchian
BA in English & Communications Writing for Tourism, Culture and Country Promotion Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Taline Voskeritchian
BA in English & Communications Business Journalism Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Viken Berberian
BA in English & Communications Introduction to Translation Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Shushan Avagyan
BA in English & Communications Filmmaking 2 Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Zareh Tjeknavorian
BA in English & Communications Opinion Making in the Age of New Media Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Sergey Sargsyan
BA in English & Communications Photography Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Eric Grigorian
BA in English & Communications Research Methods Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Mica Hilson
BA in English & Communications Research Methods Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Maria Titizian
BA in English & Communications Research Methods Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Arto Vaun
BA in English & Communications Research Methods Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Elham Shayegh
General Education Principles of Macroeconomics Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Gayane Barseghyan
General Education Principles of Macroeconomics Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Gayane Barseghyan
General Education Principles of Macroeconomics Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Samson Avetian
General Education Principles of Macroeconomics Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Samson Avetian
General Education Principles of Macroeconomics Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Carlo Ohanian
General Education Intermediate Microeconomics Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Vardan Baghdasaryan
General Education Intermediate Microeconomics Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Gayane Barseghyan
General Education Economics of Development Mondays, Wednesdays and Fridays 8:30 AM 9:20 AM Mikayel Tovmasyan
General Education Economics of Development Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Mikayel Tovmasyan
General Education Economics of Development Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Gurgen Aslanyan
General Education Economics of Development Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Gurgen Aslanyan
General Education Calculus: Single Variable Mondays, Wednesdays and Fridays 9:10 AM 10:20 AM Hayk Nersisyan
General Education Introduction to Environmental Sciences Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Alen Amirkhanian
General Education Food Mondays, Wednesdays and Fridays 4:30 PM 5:20 PM Natella Mirzoyan
General Education Solid and Hazardous Waste Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Natella Mirzoyan
General Education Sustainable Cities Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Alen Amirkhanian
General Education Water Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Astghine Pasoyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 8:30 AM 9:20 AM Tatevik Melikyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Hourig Attarian
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 10:30 AM 11:20 AM Rubina Gasparyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 11:30 AM 12:20 PM Rubina Gasparyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Rozita Aghamalyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Liliana Edilyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Gohar Goroyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Syuzanna Torosyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Liliana Edilyan
General Education Freshman Seminar I Mondays, Wednesdays and Fridays 9:30 AM 10:20 AM Alex Gubbins
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Madlene Minassian
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 9:00 AM 10:15 AM Lilit Antonyan
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Michael Andrews Bashan
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 10:30 AM 11:45 AM Suzanne Daghlian
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Talin Grigorian
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Hourig Attarian
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Mimi Zarookian
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Suzanne Daghlian
General Education Freshman Seminar I Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Hilda Grigorian
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Vaagn Gouchtchian
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Anahit Hovhannisyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Siranush Dvoyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Vahram Danielyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Harout Marashlian
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Vahram Danielyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Siranush Dvoyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Sona Mnatsakanyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Anahit Hovhannisyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Laura Sargsyan
General Education Armenian Language & Literature 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Meruzhan Karapetyan
General Education Armenian History 1 Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Zohrab Gevorkian
General Education Armenian History 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Narek Mkrtchyan
General Education Armenian History 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Smbat Hovhannisyan
General Education Armenian History 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Ashot Voskanyan
General Education Armenian History 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Hovhannes Hovhannisyan
General Education Armenian History 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Albert Stepanyan
General Education Armenian History 1 Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Ruben Safrastyan
General Education Armenian History 1 Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Tigran Matosyan
General Education Armenian History 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Hasmik Khalapyan
General Education Armenian History 1 Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Lilit Minasyan
General Education Operations Research 1 Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Kirk Yost
General Education Introduction to Human Rights Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Aram Vardevanyan
General Education Introduction to Human Rights Tuesdays & Thursdays 4:30 PM 5:45 PM Arman Tatoyan
General Education Law & Justice in Popular Culture Thursdays 3:00 PM 5:20 PM Emil Babayan
General Education Introduction to Political Science Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Yevgenya Paturyan
General Education Introduction to Armenian Government Tuesdays & Thursdays 4:30 PM 5:45 PM Alik Avetisyan
General Education Political Philosophy Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Simon Clarke
General Education Geopolitics of Europe Mondays, Wednesdays and Fridays 12:30 PM 1:20 PM Donald Fuller
General Education Development Policy Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Arpie Balian
General Education Survey of Regional Politics Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Vahram Ter-Matevosyan
General Education Introduction to Philosophy Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Adriano Palma
General Education Introduction to Philosophy Mondays, Wednesdays and Fridays 4:30 PM 5:20 PM Adriano Palma
General Education Introduction to Religion Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Hovhannes Hovhannisyan
General Education Introduction to Religion Tuesdays & Thursdays 12:00 PM 1:15 PM Hovhannes Hovhannisyan
General Education World Civilizations I Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Gregory Areshian
General Education Introduction to Art Mondays, Wednesdays and Fridays 4:30 PM 5:20 PM Randall Rhodes
General Education Music Appreciation Mondays, Wednesdays and Fridays 2:30 PM 3:20 PM Artur Avanesov
General Education Music Appreciation Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Artur Avanesov
General Education Intro to French Language & Culture Mondays, Wednesdays and Fridays 3:30 PM 4:20 PM Vaagn Gouchtchian
General Education Introduction to Latin Language and Culture Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Albert Stepanyan
General Education Introduction to Italian Language and Culture Tuesdays & Thursdays 4:30 PM 5:45 PM Galust Mardirussian
General Education Introduction to Chinese Language and Culture Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Ani Grigoryan
General Education Introduction to Psychology Tuesdays & Thursdays 4:30 PM 5:45 PM Khachatur Gasparyan
General Education Introduction to Genocide Studies Mondays, Wednesdays and Fridays 4:30 PM 5:20 PM Suren Manukyan
General Education World Regional Geography Mondays, Wednesdays and Fridays 3:30 PM 4:20 PM Sean Reynolds
General Education Introduction to Archeology Mondays, Wednesdays and Fridays 3:30 PM 4:20 PM Gregory Areshian
General Education Perspectives in Education Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Hourig Attarian
General Education Introduction to the Philosophy of Mind Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Adriano Palma
General Education Ancient Near East: History and Civilizations Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Gregory Areshian
General Education Cultural Policy and Arts Management Tuesdays & Thursdays 4:30 PM 5:45 PM Nerses Ter-Vardanyan
General Education Music & Literature Mondays, Wednesdays and Fridays 3:30 PM 4:20 PM Artur Avanesov
General Education Topics in Cinema Tuesdays  3:00 PM 5:45 PM Zareh Tjeknavorian
General Education Armenian Literature in Perspective Tuesdays & Thursdays 3:00 PM 4:15 PM Siranush Dvoyan
General Education Trade Tuesdays & Thursdays 1:30 PM 2:45 PM Gagik Gabrielyan
General Education Gender and Social Change Mondays, Wednesdays and Fridays 1:30 PM 2:20 PM Arpie Balian